2024. március 1., péntek

Háznézőben 3.: Kirándulás Castrovalvára

Bejegyezte: Orsi

Biztosan előfordult már veletek is, hogy megálltatok egy helyen, és úgy éreztétek, megérkeztetek. Valami megmagyarázhatatlan, leírhatatlan, varázslatos érzés kerít ilyenkor a hatalmába, és visszacsábít. Velünk ez történt a mai nap.

Borongósan indult a reggel március elsején, szemerkélő esővel. Mi azonban nem azért jöttünk, hogy a szobánkban üldögéljünk, hanem hogy körülnézzünk, eladó házakat keresve. A biogazdaság éttermében olasz reggelit fogyasztottunk svédasztalról. De nem ám csak az olaszoknál szokásos kávé-cornetto kombóval "szúrták ki a szemünket", hanem volt ott minden, mi szemnek s szájnak ingere! A sajtok, a joghurt, a vaj mind a biogazdaságból származtak (a díjnyertes friss ricottájuk mennyei volt!), a péksüteményeket, kekszeket, a sonkákat, szalámikat, a mézet is a környékből szerezték be. Frissen préselt almalé és gabonapehely egészítette ki a választékot. És természetesen volt kávé és cappuccino is, amit ott helyben, külön a számunkra főztek.

A finom és bőséges étkektől eltelve "legurultunk" a falu főterére, ahol megtöltöttük kulacsainkat a csobogóból. A főtéren már zajlott az élet, itt van ugyanis a falu két vendéglátó egysége (alias bar), néhány lépcsősorral föntebb pedig a Municipio, a helyi közigazgatási hivatal (önkormányzat) épülete, amely egyben közösségi tér is. A főtérről az információs táblákkal kijelölt, Anversa helytörténetét bemutató sétaúton indultunk el. A girbegurba, lépcsős, kockaköves utcácskák mind rendezettek, tiszták, a házak homlokzatai többnyire halványsárgára vakoltak, néhol az eredeti kőfalakat is láttatva. A főutcán, a Corso Raynaldo D'Anversa-n belebotlottunk egy pékségbe, a Panificio Anversa pici üzletébe, ami közvetlenül a sütödéből nyílik. Vettünk is rögvest a díjnyertes pizza rossa-ból, az olívaolajjal készült, paradicsomszószos pizzakenyérből, és egy omlós, csepp formájú, csokis-kandírozott narancsos kekszből is — bebiztosítva magunkat az egész napos kirándulásra.


A főtér kútja, a Panificio-val szemben levő kilátópont lélegzetelállító látványa, és az egyik régi városkapu

Az utcákon barangolva időnként meg kellett álljunk, olyan elbűvölő volt egy-egy kapualj, bejárat, lépcső vagy kőfaragvány. Bár a házak nagyon egyforma színűre vakoltak, a bejárati ajtók, a kapuk kőkeretei, és a kopogtatók (!) egyedivé, megjegyezhetővé teszik őket. És sok helyen csobognak a közkutak, mint foglalt források.


Orsi mögött a Majella hegység gerince,
előtte (nem látszik) az a bizonyos vendesi táblás ház...

Eladó házakat is láttunk bőséggel, de egyiknél sem tudtuk azt mondani, hogy megvennénk. Aztán elérkeztünk egy útkereszteződéshez, ahonnan a völgybe indul le a kijelölt sétaút, és kicsit kiszélesedik, hogy ismét elámulhassunk, milyen szép is a kilátás a Sagittario-patak völgyére, és a szemközti hegyekre, ahol a San Michele-hegy gerincén Castrovalva házai ülnek, mint sas a fészkében, kicsit távolabb, oldalra tekintve pedig a Majella-hegység kétezres, havas sipkájú csúcsai látszanak.

Itt éreztük mindketten azt, hogy ide még vissza kell térnünk, ezt a látványt örökké tudnánk nézni... És a hátunk mögött, egy ház kapuján kint volt a vendesi (eladó) felirat, két telefonszámmal. Lefotóztam gyorsan, hogy majd másnap Sarát megkérjük, érdeklődje meg az ingatlan árát nekünk.


Utunk ezután a patakvölgybe vezetett, ahol egy kis hídon átkelve megérkeztünk a WWF által fenntartott botanikus kertbe (Oasi WWF Sorgenti del Cavuto), amely egy látogatóközponthoz kapcsolódik. A Sagittario-patak völgye (Gole del Sagittario) bioszféra-rezervátum, amely az itt élő különleges növény- és állatvilág, valamint a geológiai értékek védelmét és bemutatását szolgálja. A botanikus kert mindenki számára nyitva van, piknikező helyet is kialakítottak a patak partján. Innen több jelzett túraösvény is indul, mi a Castrovalvát is érintő körutat választottuk: a 19-est felfelé, visszafelé pedig a 18-as számút. Utóbbinak egy szakasza geológiai tanösvény.

A kezdetben meredek út idővel szelídebbé, lankásabbá válik, több helyről csodás panorámát kínálva Castrovalva festői házaira. Castrovalva közigazgatásilag egyébként Anversa része, mindössze 37 állandó lakossal, 810 méterrel a tengerszint felett, egy meredek sziklagerincen őrködik a völgyben vezető út fölött. Nevét Maurits Cornelis Escher holland képzőművész tette ismertté 'Castrovalva' című, 1930-ban készített litográfiájával. A helyszínt, ahonnan a kép készült, táblával meg is jelölték. A faluba nem sokkal dél után értünk fel, teljesen kihaltnak tűnt, és mintha az idő is megállt volna...


Castrovalva és a Colle San Michele gerince. Mögötte a Pizzo Marcello 1437m magas csúcsa, ennek a hátterében a Colle del Tuppo 1667m és a Monte Mezzana 1791m vonulata...


Hamar bejártuk a romantikus, girbegurba utcácskákat, időnként már a nap is kisütött. Tovább mentünk a gerincen, elhaladtunk egy meteorológiai állomás és a San Michele kápolna mellett, végül kiértünk egy kereszttel megjelölt kis csúcsra. Innen volt csak páratlan a panoráma a környező, zord hegyekre, és a gerinc alatt kétoldalt húzódó, mély szurdokvölgyekre! Elképzeltük, milyen lehet innen az éjszakai, csillagokkal teli égboltot csodálni.


Miután hosszabban elidőztünk a szélfútta hegygerincen, lassan lefelé indultunk. Útközben találtunk egy barlangot, denevérekkel és cseppkövekkel. Még szürkület előtt kiértünk az erdős patakvölgyből, a San Marcello-templomban pont akkor tartották az esti 5 órás misét. A faluban két templom van, a fő utcán levő, kisebb San Marcello (amely a falu védőszentjének nevét viseli), és a fő téri, nagyobb, Santa Maria delle Gracie. Mindkét templomban minden nap van mise, természetesen más-más időpontban.

Ismét a szálláshelyünkön, a La Porta dei Parchi biogazdaság éttermében vacsoráztunk, ahol az előző naphoz képest kicsit már nagyobb volt a forgalom. Ez azt jelentette, hogy már nem csak mi ücsörögtünk ott, hanem rajtunk kívül még két fiatal pár is. Hiszen mégis csak péntek este volt, a környékről többen is betértek egy jó arrosticinire (bárányhúsból készült saslikra), vagy egy bárányragus pastára. Ahogy ott eszegettünk, és beszégettünk, egyszer csak odajött hozzánk egy kedves, fiatal lány az ott lévő vendégek közül, és ékes magyarsággal megszólított minket. Miután nagy örömmel üdvözöltük egymást, kiderült, hogy ők is itt töltik a hétvégét, mert egy gyógynövényes témájú workshopra érkeztek Rómából. Voltak itt már többször, nagyon szeretnek ezen a környéken kirándulni. Mi is elmeséltük, mi járatban vagyunk, és megmutattuk a fotót az eladó házról, amit kinéztünk. Orsi (mert hogy ő is Orsi, mint én) kedvesen felajánlotta, hogy segít nekünk felvenni a kapcsolatot az eladóval, ha az ingatlanos Sarának nem sikerülne.

Ki gondolta volna, hogy egy pici, eldugott, olasz hegyvidéki faluban a tavasz első napján, abszolút szezonon kívül, egy honfitársunkba botlunk, aki, mint később kiderült, szerepet játszott abban, hogy olasz ingatlan tulajdonosok legyünk. Csodák pedig léteznek.

További képek a Facebook oldalunkon erről a napról

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése